Proč jít na prohlídku zámku Český Krumlov?

Proč jít na prohlídku zámku Český Krumlov?

Dějiny Českého Krumlova poznáte nejlépe na 1. prohlídkovém okruhu

V tomto článku si povíme, proč byste měli navštívit interiéry hradu a zámku Český Krumlov. Zaměříme se na nejoblíbenější prohlídkovou trasu, na tzv. 1. prohlídkový okruh. Ten doporučujeme jako ideální úvod do života šlechty v Českém Krumlově.

Během této prohlídky navštívíte knížecí pokoje, uvidíte medvědí kůže, spatříte pozlacený kočár a prohlídku zakončíte v impozantním maškarním sále. Více se dozvíte v tomto článku. Na jeho konci pak najdete praktické informace týkající cen 1. prohlídkové trasy, jeho délky, nebo dostupnosti.  

Zámek v Českém Krumlově je 2. největší v Čechách

Zámek Český Krumlov je 2 největší zámek v Čechách. Rozloha zámku je více než 6 ha, což je jen o něco méně, než v případě Pražského hradu, jehož rozloha je 7,28 ha a který patří mezi největší hradní komplexy světa. 

Hrad a zámek Český Krumlov tvoří pět nádvoří, 40 budov a více než 350 místností a část z nich je přístupná veřejnosti.

Můžete navštívit tři prohlídkové okruhy. 1. okruh Vás zavede do nejstarších částí zámku z renesančních a barokních dob. Na 2. prohlídkovém okruhu naopak objevíte nejnovější části zámku z 1. poloviny 19. století zařízené v novogotickém stylu. 3. Okruh Vás pak zavede do barokního divadla. 

Dnes se ovšem zaměříme na 1. prohlídkový okruh. Nejenom proto, že je zdaleka nejoblíbenější a každoročně právě tudy projde téměř 200 000 návštěvníků z celého světa, ale také proto, že se jeho prostřednictví dozvíte to nejdůležitější ze života šlechty v Českém Krumlově.

Zámecká kaple sv. Jiří

Tato kaple ztělesňuje touhu šlechticů po zbožnosti. Byla vystavena již v gotické době v roce 1334 a toto datum pravděpodobně označuje dobu, kdy byla dokončena stavba tzv. Horního hradu v jehož komnatách tento okruh probíhá. V renesanční době byla kaple přestavěna a naposledy pak v polovině 18. století v rokokovém stylu. Uvnitř naleznete např. Sochu sv. Jiří, jak bojuje s drakem, nebo uvidíte ostatky světců uložené v prosklené schránce.

Renesanční síně, pokoje a ložnice posledních Rožmberků

Projdete si místa, kde žil jeden z posledních vládců Českého Krumlova, Vilém z Rožmberka. Uvidíte obraz “Dělení růží,” který zachycuje pověst, podle níž Vítek z Prčice rozdělil majetek mezi pět svých synů, můžete obdivovat místnosti vybavené luxusním nábytkem a opatřené tapisériemi, které sloužily jako izolace chladného zámku.

Medvědí kůže a kostry

Výstřednost šlechticů dnes již příliš nepřekvapuje, nicméně existuje jedna věc, která fascinuje návštěvníky Českého Krumlova po staletí. Jsou jí medvědi.

Medvědy začali chovat v 16. století Rožmberkové, aby ukázali svou rodovou spřízněnost s italskou rodinou Orsini. Slovo Orsini pochází ze slovo “orso,” italsky “medvěd,” a proto si poslední Rožmberkové umístili medvědy nejenom do svého rodového znaku, ale i do medvědího příkopu. Pokud chcete vědět více o tom, kolik máme dnes v Českém Krumlově medvědů, odkud jsou a co rádi jí, tak Vás zveme na Historickou prohlídku Českého Krumlova. 

Medvědi se v Českém Krumlově chovají již více než 400 let. Když medvěd zemře, tak jeho kůži umístí do zámku, nebo se může použít na zhotovení výstavních helem Schwarzenberské gardy. Napadá Vás, kolik se dá z jedné medvědí kůže vyrobit takovýchto helem? Pokud se to chcete dozvědět, tak navštivte naši prohlídku Český Krumlov ve 20. století.

Prevet, neboli záchodek

Součástí prohlídky je také kuriozita – renesanční toaleta, neboli prevet, který je vysunut na řekou Vltavou. Zde patrně strávil konec života nemanželský syn Rudolfa II., Don Julius Caesar D’Austria. Pokud se chcete dozvědět více o jeho tragickém životě a brutální vraždě, které se v Českém Krumlově dopustil, tak doporučujeme naší Noční prohlídku Českého Krumlova.

Barokní komnaty Eggenberků a Schwarzenberků

Stavba českokrumlovského hradu a zámku zabrala celých 500 let a o přestavby nebyla nouze. Český Krumlov byl v roce 1601 prodán císaři Rudolfu II. a po 22 letech Habsburkové darovali zámek rakouské rodině Eggenberků. Ti zámek částečně přestavěli, ale největší podíl na jeho přestavbě pak měli Schwarzenberkové, jejich příbuzní a také poslední šlechtický rod v Českém Krumlově.   

Zlatý kočár, který jel pouze jednou

V jedné ze zámeckých místností je umístěna opravdová vzácnost a to pozlacený kočár, který byl použit v roce 1638 u příležitosti návštěvy Jana Antonína z Eggenberku ve Vatikánu. Kočár je vyřezávaný z ořechového dřeva, pozlacený a dlouhý více než pět a půl metru. Je tedy delší, než limuzína amerického prezidenta. A o zajímavější je fakt, že byl použit pouze jedinkrát. V roce 1638 byl naplněn dary pro papeže a na 10 km dlouhé trase ho táhlo šest koní.

Maškarní sál

Prohlídka zámku je zakončena návštěvou velkolepého tanečního sálu z roku 1748. Maškarní sál je vyzdoben 135 postavami oddávajícími se rozpustilé karnevalové zábavě. Všechny postavy jsou ztvárněné velmi plasticky, vrhají vlastní stín, konverzují a vyklánějí se z lóží. Vstup do sálu střeží dva vojáci – členové Schwarzenberské gardy, o které jste tu již mluvili. Sál má výbornou akustiku a proto se v něm i dnes pořádají koncerty a hudební festivaly. 

Praktické informace

1. prohlídkový okruh se otevírá 25. dubna a zavírá se 31. října. Prohlídky probíhají od 9-17 hodin (respektive do 16 hodin v září a v říjnu). Podrobné informace o otevíracích dobách naleznete na stránkách zámku Český Krumlov. 

Lístky na tento i další zámecké okruhy je možné koupit na 2. nádvoří českokrumlovského zámku, nebo online na webových stránkách zámku. 

  1. prohlídkový okruh je možné absolvovat v rámci komentované prohlídky (v letní sezóně dokonce i v pondělí) denně v 10:00 a ve 13:10. 

Délka prohlídky je 55 minut a začíná na 3. nádvoří českokrumlovského zámku. 

Vstupné činí 210 Kč za osobu (pro seniory, studenty a děti sleva).

Shrnutí

Pokud hledáte úvod do života šlechty v Českém Krumlově a máte rádi hrady a zámky, pak je pro Vás 1. prohlídkový okruh to pravé. 

A pokud chcete poznat do hloubky a profesionálně Český Krumlov, doporučujeme naši Historickou prohlídku Českého Krumlova. 

Leave a Reply